Mayıs 30, 2023

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir paylaştı: İHA’lar 103 yangını ilk anda tespit etti

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Yangınların yerinin tespitinde İnsansız Hava Araçları (İHA) da büyük önem taşıyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Orman Genel Müdürlüğü’nün kullandığı Bayraktar TB2 İHA’larının 1 Haziran’dan 4 Ağustos’a kadar 1413 saat uçuş gerçekleştirdiğini ve tam 103 yangını ilk anda tespit ettiğini açıkladı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir paylaştı: İHA’lar 103 yangını ilk anda tespit etti

Yüreğimizi yakan yangınlarla mücadele sürüyor. Yangınların yerinin tespitinde İHA’ların önemi büyük. Yangınlarla mücadelede insansız hava araçları (İHA) da alevlere “nokta atışı” müdahale imkanı sağlıyor.

Yangınların genel gidişatının görülmesi, ısı noktalarının tespiti ve müdahale yerlerinin belirlenmesi açısından önemli rol oynayan İHA’lardan elde edilen bilgiler doğrultusunda orman yangınlarına nokta atışı müdahale yapılıyor. İHA görüntüleri, Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezi’nde anlık takip ediliyor.

Twitter’dan videolu bir paylaşım yapan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ”Orman Genel Müdürlüğü’nün kullandığı Bayraktar TB2 İHA’larımız 1 Haziran’dan 4 Ağustos’a kadar 1413 saat uçuş gerçekleştirdi ve tam 103 yangını ilk anda tespit etti. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait TB2 İHA’larımız ise 29 Temmuz’dan 4 Ağustos’a kadar 422 saat uçtu. İHA’larımız içimizi yakan orman yangınlarıyla mücadelede kritik görevlerine devam edecek. Bu mücadelede alın teri döken tüm kahramanlarımıza şükranlarımızla…” ifadelerini kullandı.