Haziran 9, 2023

Dev desteğin detayları belli oldu: Yeni işçiye bir yıl devlet desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı vergi ve prim teşvikindeki detaylar netleşti. Bu kapsamda yeni işçi alımı yapan şirketlere, bin 556 lira destek ödemesi yapılacak. Vergi ve prim teşviki paketinin detaylarına göre yeni işçinin asgari ücret üzerinden ödenen tüm prim ve vergileri devlet tarafından karşılanacak.

Dev desteğin detayları belli oldu: Yeni işçiye bir yıl devlet desteği

Vergi ve prim ödemeleri için devletten yeni bir adım gerçekleştirildi. Buna göre yeni işçi alımı yapan firmalara, asgari ücret üzerinden 1.556 lira destek ödemesi yapılacak. Bu kapsamda yeni işçi alan firmalar, vergi ve prim ödemeleri için devletten yardım alacak. Genç ve kadın işçi alımı yapan firmalara da verilen destek süresi 18 ay olacak.

Geçtiğimiz 2020 Mart ayında başlayan koronavirüs (Covid-19) salgınından sonra devlet vatandaşlara birçok destek paketi açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde verdiği müjdeye göre prim ve vergi teşvik desteği de vatandaşlara duyuruldu.

Erdoğan yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar yeni işçi alımı yapacak olan firmaların, işçi alımındaki prim ve vergi ödemelerinin devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “İstihdamın desteklenmesi, işgücü maliyetlerinin azaltılması amacıyla çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Yıl sonuna kadar işe alınacak her bir işçi için, asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK primleri ve vergileri 12 ay boyunca karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

30 Haziran tarihinde işçiye verilen Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ), Nakdi Ücret Desteği ve işsizlik ödeneği gibi desteklerin son bulacağı açıklanmıştı. Bunun yanında fesih yasağı da 30 Haziran tarihiyle son bulmuştu.

1 Temmuz tarihinden itibaren normalleşme çalışmaları hız kazandı ve neredeyse bütün işletmeler faaliyetlerini normal düzende devam ettirebilir hale geldi. Ancak halen ekonomik zorluklar içerisinde bulunan vatandaşlar, tam olarak düzelmeden desteklerin kesilmemesi gerektiğini de savunuyor.

1 yıl süreyle devlet desteği!

Ancak 1 Temmuz itibariyle tekrar hizmet vermeye başlayan işletmelerden bazıları da canlanan ekonomi ile beraber işçi alımına ihtiyaç duymaya başladı.

Bu sektörlerde bulunan işletmeler, yeni işçi alımı yapmaları durumunda yıl sonuna kadar devlet desteğinden faydalanabilecek.

Açıklanan teşviklere göre, mevcut çalışanlarının dışında yeni işçi alımı yapan işletmelerin, yıl sonuna kadar yeni aldıkları işçinin 1 yıl süreyle tüm prim ve vergileri devlet tarafından karşılanacak.

Ödenen destekler asgari ücret üzerinden hesaplanacak ve böylece işçinin SGK primleri devlet tarafından ödenecek.

Kadın ve Genç işçiler için 18 ay destek!

Bunun yanında işverenden yeni işçi için alınan gelir ve damga vergisi de alınmayacak.

Açıklanan teşvikte süre 12 ay olarak açıklanmasına rağmen, kadın ve genç işçi alımlarında bu süre 18 aya kadar çıkarılacak.