Haziran 9, 2023

O ülke tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldırıyor

Sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı saran Delta varyantı paniği yüzünden aşılama kampanyasını sürdüren ülkeler birer birer kısıtlamalara geri dönme kararı alıyor. Virüs mücadelesinde büyük başarı gösteren İzlanda’da ise flaş bir kararla tüm Kovid-19 kısıtlamaları kaldırılıyor.

O ülke tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldırıyor

Koronavirüs salgını dünyada yayılmaya devam ederken ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan ve ‘Delta’ olarak adlandırılan varyant 80’den fazla ülkeye sıçradı ve büyük panik yarattı. Hızlı aşılama kampanyalarıyla yeni vaka ve ölüm hızını düşüren ülkeler salgın yasaklarını kaldırmaya hazırlanırken birer birer yeni kısıtlamalara gitmeye başladı.

Delta paniği dünyayı sararken İskandinavya’nın uzak ülkesi İzlanda flaş bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Ülkenin sağlık bakanı tarafından bizzat yapılan açıklamaya göre İzlanda tüm koronavirüs yasaklarını ve geçerli kısıtlamaları yarın (cumartesi) itibarıyla kaldırmaya hazırlanıyor.

Böylelikle İzlandalılar yarından itibaren tüm dünyada uygulanan sosyal mesafe, maske takma zorunluluğu gibi yasaklar olmadan hayatlarına devam edebilecek.

İzlanda’nın aldığı bu karar ülkenin baş bulaşıcı hastalıklar uzmanı Þórólfur Guðnason danışmanlığında alındı.