Haziran 1, 2023

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Kabil Havalimanı için adil bir külfet paylaşımı istiyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç:, “Kabil Havalimanı’nın güvenliği çok önemli. Bu sorumluluğu devam ettirmek istiyoruz. Ancak adil bir külfet paylaşımı istiyoruz.” dedi.

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Kabil Havalimanı için adil bir külfet paylaşımı istiyoruz

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, bakanlıktaki bilgilendirme toplantısında konuştu. Bilgiç, Kabil Uluslararası Havalimanı’nın korunmasında Türkiye’nin aldığı sorumluluğa işaret etti ve ABD’li heyetle devam eden görüşme trafiğine ilişkin açıklama yaptı:

“NATO’nun Kabil’deki temsilciliğinin güçlendirilerek devam ettirilmesi yaklaşımı var. Havalimanı güvenliği çok önemli. Bazı büyükelçiliklerin kapandığına dair haberler alıyoruz. Bu sorumluluğu devam ettirmek istiyoruz. Ancak adil bir külfet paylaşımı istiyoruz. ABD’den bir heyet Milli Savunma Bakanlığı ile temas içinde. Konuyu Afgan halkıyla da istişare ediyoruz.”

Bilgiç, ABD ile S-400 görüşmelerinin sürdüğüne değinerek, “Başkan Biden ile görüşmede bu konu da gündeme geldi. Daha önce ABD sistemi almak istedik ama alamadık. Temsilci geldiğinde bu konu açılmadı. Bizim bu konuya ilişkin görüşlerimiz ABD’ye iletilmiş durumda” dedi.

“ABD ile iş birliği mekanizmaları önümüzdeki dönemde hayaka geçecek”

Bilgiç, “Erdoğan ile Biden görüşmesinde ikili diyalog mekanizması oluşturuldu mu?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Biden ile görüşmede bu yönde irade ortaya konuldu. Önümüzdeki dönemde iş birliği mekanizmaları hayata geçirilecek. Sayın bakanımız da muhatabıyla irtibatını sürdürüyor.”

Berlin Konferansı’nda Libya vurgusu

Bilgiç, “Berlin Konferansı’nda Libya’daki eğitmen ve danışmanlarımızın gayrimeşru paralı askerlerle aynı kefeye konulmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguladık.” dedi.

“Atina’nın ihlallerini ellerimiz bağlı şekilde izlememiz beklenmemelidir”

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, Türkiye’nin Atina Mutabakatına bağlı olduğunu söyledi ve ekledi:

“Ancak Yunan tarafının bu mutabakatı alenen ihlal etmesini ellerimiz bağlı şekilde izlememiz de beklenmemelidir.”