Haziran 1, 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin istediği yardımı açıkladı

Cumhurbaskanı Recep Tayyip Erdoğan “Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası Konferansı Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi” programında konuştu.

 

Cumhurbaskanı Erdoğan ABD’nin istediği yardımı açıkladı

 

“Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası Konferansı Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi” programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

 

İşte Cumhurbaskanı Erdoğan’ın açıklamalarında satır başları:

 

Göç alanında uzman seçkin isimleri bir araya getiren sayın rektör ve üniversite görevlilerini tebrik ediyorum. Göçün sebepleriyle sosyal, kültürel ve ekonomik etkileriyle bizi yeniden düşünmeye inanıyorum. Göç konusunun, özellikle son dünyada bir mesele karşısındaki dünyanın gündemini karşınızda. 2. dünya savaşından bu yana en çok insan hareketliliği dönemini yaşıyoruz.

 

‘Mültecilerin sayısı 26 milyona yaklaşmıştır’

Dünya genelinde göçmenlerin sayısı 272 milyona, yerlerinden edilen sayısı 80 milyona, mültecilerin sayısı ise 26 milyona yaklaşmıştır. Yani dünya’nın% 3’ü göçmen olarak hayatını sürdürmektedir. Zulümden baskıdan açlıktan kaçarak güvenli bir kurma ümidiyle çıkılan yolculuklar, kimi zaman felaketle sonlanıyor. 30 bine yakın göçmen Akdeniz’de hayatını kaybetti. Sahra çölünün kızılı, umut yolcusunun mezarı oldu.

 

Yunanistan’a mülteci tepkisi: Açıkça zulüm edilen sahneler yaşadık

Güzel botlarının nasıl kasten batırıldığını gayet iyi hatırlıyoruz. İnsanlık sadece Akdeniz’de değil, Ege’de ve Meriç’te de sınıfta kalmıştır. Göçmenlerin hayalleri denize itenlerle suya gömülmüştür. Avrupa’ya sığınan 10 sınav Suriyeli bulaştığı nerede olduğu kimler tarafından kaçırıldığı bilinmiyor. Dünyadaki mülteci nüfusunun yaklaşık% 80’inene zengin devletler değil, çok daha kısıtlı devletler ev işi yapıyor. Kabul ettikleri birkaç mülteciyi reklam malzemesi yapanlar, bu özellik sorumluluk üstlenmiyor. Mülteciler Yüksek Komiserliği rakamlarına göre 2020’de dünyada 3. ülkelere yerleştirilmeyi bekleyen 1 milyon 440 bin mülteciden sadece bir kısmı batıya yerleştirilmiştir. Türkiye 4 milyonu bulan mülteciye kapılarını açmıştır. Türkiye ile Yunanistan sınırında mültecilere Yunan güvenlik güçleri test etmek için deney sahneler yaşadık. AB Ajansı Frontex’le bu hak ihlaline ortak olmuştur. Son 500 yılda zulme uğrayan baskı gören, inancı, rengi kültürü mağdur olan mazlumlara biz kapımızı açtık. Kafkasya’daki kardeşlerimizde, balkanlardaki soydaşlarımız da dara bizim hepimiz topraklarımıza sığındı.

 

‘Obama destek istedi’

  1. dünya savaşı sırasında Avrupa’daki Türk diplomatlar, Türk pasaportuyla yüzlerce mazlumu soykırımdan kurtardı. Zulme ve katliama uğrayan herkese güvenli bir liman şevkatli bir yuva olduk. Maddi imkanları bizden kat ve kat fazla olan ülkeler mültecileri toplama kampına mahkum ederken, biz bu insanlarla ekmeğimizi paylaştık. Obama görevdeyken şahsımı aradı ve Kobani’deki Kürtlerin zor durumda olduğunu ve bu konuda özellikle kapılarımızı açmamız için destek istedi. Dedim ki bu durumda nasıl olacak. Bana verdiği cevap şu; Bu insanlar ölümle karşı karşıya. Gerekirse biz tüm mühimmatla buraya uçağı indireceğiz. Ben de dedim ki, biz buna ortak olamayız. O olay ile birlikte binlerce Kürt kardeşimiz o olay neticesinde öldü. Biz ona rağmen kapılarımızı açtık. Onbinlerce Kobanili Kürt kardeşimiz hala bizim topraklarımızda.

 

‘Hala teröristlerle beraberler’

Şuanda yeni gelişmeler. Suriye’nin bakıyorsunuz ABD’li bir general diyor ki: Biz şuanda PKK / YPG / PYD ile beraberiz. E bu nasıl NATO’da ittifak 2 ülke. Mültecilere sahip çıkmak gibi bir niyetleri yok. Dertleri başka. Hala teröristlerle beraberler. Biz de teröristlerle mücadelemizi sürdürüyoruz, devam etmeye devam edeceğiz.

 

Ayrıntılar geliyor …

 

Kaynak: TÜRKİYE HABER GRUBU